Polski Związek Jeździecki

Serwis używa cookies.
Możesz je zablokować.

Porady żywieniowe OptiFeed - Jak pomóc koniowi przybrać na wadze?

Podstawowym składnikiem końskiej diety jest pasza objętościowa (siano, zielonka, susze), z której organizm czerpie ok 40 -100% energii. Jeśli koń nie wyjada zadanej porcji lub ma ona niską wartość pokarmową poziom kalorii mu dostarczanych nie równoważy potrzeb organizmu. 


W związku z powyższym należy zadbać o dostawy siana z dobrego źródła a w przypadku gdy nie mamy na to wpływu stosować dodatek sieczki jako częściowego zamiennika np. 1-2kg gotowej wysokowartościowej sieczki z traw i lucerny.


Nierzadko lepszy efekt osiągniemy zapewniając koniowi zwiększoną ilość dobrej jakości paszy objętościowej niż zwiększając dawkę owsa. Owies zwiększy kaloryczność diety jednak nie zawsze wystarczy to by "podtuczyć" delikwenta poza tym, że może spowodować efekt niepożądanych zmian w  zachowaniu (nadpobudliwość).


Wartość kaloryczną diety możemy podnieść przez dodatek tłuszczu w postaci olei roślinnych. 1 gram tłuszczu dostarcza 2 razy więcej energii niż 1 gram skrobii. Wprowadzenie oleju do diety dodatkowo pomaga w zmniejszeniu ilości skarmianych pasz i częściowym obniżeniu podaży białka lub cukrów.


 


Prócz zwiększenia kaloryczności całej dawki należy podnieść jakość żywienia i zweryfikować podaż składników pokarmowych w stosowanych gotowych mieszankach treściwych. W analizie tej warto zwrócić uwagę na podaż aminokwasów egzogennych (elementów białka) oraz makro- mikroelementów i witamin. Zwiększona ilość białka w diecie  nie zawsze jest równoznaczna z zapewnieniem odpowiedniej podaży niezbędnych aminokwasów. Aminokwasy egzogenne budują m.in. tkankę mięśniową a ich niedobory mogą powodować np. nieodpowiednią do poziomu wytrenowania rzeźbę mięśni. W rozwoju tkanki mięsniowej szczególnie ważne są aminokwasy: glutamina, leucyna, izoleucyna, walina -opowiedzialne za integralność mięśni oraz lizyna.


 


Najefektywniejszym sposobem poprawy kondycji konia jest zastosowanie pełnoporcjowej mieszanki dedykowanej koniom z z problemami w przyrostach masy ciała. Żywienie taką mieszanką w tzw treściwej monodiecie staje się wówczas obowiązkiem bardzo prostym: karmimy w ilościach zalecanych przez producenta mając pewność kompletnej i zbilansowanej diety.


 


Składniki na które również warto zwrócic uwagę w diecie to Selen i Witamina E. Są to antyoksydanty ważne pod kątem rozwoju masy mięśniowej zwłaszcza przy żywieniu koni użytkowanych intensywnie. Selen wchodzi w skład peroksydazy glutationowej -enzymu, który inaktywuje wolne rodniki i chroni przed uszkodzeniem błon komórkowych. Niedobory selenu bezpośrednio skutkują zmniejszoną zdolnością mięśni do obrony przed szkodliwym wpływem nadtlenków. Działanie selenu świetnie dopełnia witamina E. Ta ostatnia jest niezbędna do zachowania struktury tkanek poprzez hamowanie powstawania nadtlenków.


 


Oczywiście najlepsze składniki podane w nieodpowiedniej do potrzeb ilości nie spełnią swojego zadania. Aby dawka realizowała zapotrzebowanie konia na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe musi być odpowiednio zbilansowana. Realizację potrzeb pokarmowych umożliwiają wskazówki żywieniowca oparte na normach żywienia dobranych pod konkretnego konia (o określonej masie ciała, intensywności treningu itd.) lub podane przez producenta wskazówki dawkowania wybranej mieszanki paszowej. Receptury większości gotowych pasz formułowane są wg wytycznych żywienia pełnoporcjowego. To oznacza, że przy żywieniu zgodnym z zaleceniem na opakowaniu spełniają w całości zapotrzebowanie pokarmowe konia (żywienie wraz z sianem). W przypadku koni z problemami w przyrostach masy ciała, masy mięśniowej zastosowanie jednej z powyższych opcji jest najskuteczniejszym rozwiązaniem


 


Kiedy upewnimy się już, że jakość pasz jest na właściwym poziomie i dobierzemy odpowiednią dietę dla naszego konia powinniśmy zorganizować mu technikę żywienia umożliwiającą  efektywne jej wykorzystanie. Chodzi tu o podawanie pasz w  niewielkich i częstych porcjach, jednakowych pod względem udziału głównych komponentów np. jeśli musimy podać koniowi 8kg siana, 2kg mieszanki 1 kg sieczki, 1kg owsa powinniśmy podzielić to na 3-4 lub więcej równych porcji w ciągu dnia. Takie techniki przyczynią się do poprawy strawności podanych składników i zapewnią stabilną pracę mikroflory jelitowej.


Należy pamiętać również o czasie karmienia w odniesieniu do treningu. Nie powinniśmy wsiadać na konia po jego nakarmieniu. Obciążenie przewodu pokarmowego podczas pracy powoduje przyspieszony pasaż treści pokarmowej oraz obniżenie zdolności trawienia. Zapewnienie odpowiedniego odstępu pomiędzy karmieniem a rozpoczęciem treningu umożliwia również powrót stężenia glukozy i insuliny do poziomu spoczynkowego i zapobiega gwałtownym spadkom glukozy we krwi na początku treningu (koń "ospały" na początku jazdy).


Pamiętajmy również o stałym dostępie do świeżej, czystej wody. Kiedy jej brakuje maleje apetyt, spada pobranie pasz i strawność składników pokarmowych. Woda, oprócz powszechnie znanych funkcji w organizmie, stanowi płynne medium w trawieniu i ruchu pokarmu w przewodzie pokarmowym. Niewystarczająca ilość wody w organizmie powoduje odwodnienie, które zmniejsza wydolność fizyczną konia i zaburza funkcje metaboliczne.


 


Zwiększaniu przyrostów masy ciała sprzyjają dawki o podwyższonej kaloryczności. Znając normalne dzienne zapotrzebowanie konia na energię powinniśmy stopniowo zwiększyć jej podaż o ok 20%. Można to zrobić poprzez zwiększenie udziału paszy treściwej (nie więcej niż o 50% ) i/lub dodatek tłuszczu roślinnego w postaci oleju. Pamiętajmy, że olej należy wprowadzać do dawki stopniowo i podawać w  połączeniu z witaminą E (na każde 100 ml należy zapewnić 100 IE witaminy E). Zbyt duża ilość tłuszczu w diecie może działać depresyjnie na opróżnianie żołądka i obniżać aktywność mikroflory.


Poprawie kondycji służą pasze lekkostrawne np. poddane odpowiednim procesom technologicznym zboża (kukurydza, jęczmień) i ich produkty uboczne w mieszankach paszowych a także komponenty białkowe (lucerna), dodatki aminokwasów chronionych, premiksy mineralno-witaminowe na nośnikach o wysokiej biodostępności (chelaty) w paszach lub suplementach, otręby ryżowe, wysłodki buraczane.


W diecie konia warto zapewnić rownież dodatki żywieniowe stymulujące pracę przewodu pokarmowego i poprawiające strawność jak: drożdże, probiotyki.


Dużym ułatwieniem zapewniającym większość wyżej wymienionych komponentów są gotowe zbilansowane mieszanki dedykowane koniom w problemach z przyrostami masy ciała.


 Źródło artykułu www.optifeed.pl



 
Powered by Arfooo directory © 2007 - 2023    Generated in 0.066 Queries: 8    Kontakt    Newsletter Regulamin