Polski Związek Jeździecki

Możesz je zablokować.

Cavaliada Warszawa 2014 - Raport na gorąco

Kolejna edycja Cavaliady dobiegła właśnie końca. Niezmiernie miło nam zauważyć rosnącą popularność tej imprezy, zarówno ze strony zawodników jak i widzów.
Ogrom emocji jakie daje ta impreza przyciąga coraz większą liczbę zainteresowanych. Zapraszamy do przeczytania relacji z tej imprezy oraz obejrzenia zdjęć, wkrótce zamieścimy jeszcze kolejne ciekawe ujęcia z tzw. zaplecza.

Finał Małej Rundy, pod patronatem Prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego, o nagrodę PGNiG po fantastycznym przejeździe wygrał 22-letni reprezentant Polski - Maksymilian Wechta na holsztyńskiej rasy koniu Quintus 93.  Na miejscu drugim uplasował się Tomasz Miśkiewicz na klaczy Dimequya. Trzecie miejsce wywalczył Jarosław Skrzyczyński na siwym ogierze Cassini Van Hamond.

Konkurs Średniej Rundy pod patronatem Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych, o nagrodę firmy Miralex po zaciętej rozgrywce wygrał Felix Hassman z Niemiec na holsztyńskim ogierze Cayenne WZ. Drugie miejsce zajął kolejny reprezentant zza zachodniej granicy Marcel Marschal na Va Petit D’Hoogpoort. Na ostatnim miejscu podium uplasował się Duńczyk Martin Dinsen Neergaard na kasztanowatym Boyzon St Tropez.

W konkursie dzieci na kucach, na punkty i czas Cavaliada Future o nagrodę JUNIOR PKO Banku Polskiego i Konik.com.pl  trzy pierwsze miejsca zdobyły reprezentantki Polski. Po dzielnej walce wygrała Sophie Von Werner na kucyku Fasolka,
drugie miejsce na podium zajęła Julia Krawczyk na kucu Hornmoor’s Jasper, zaś trzecie miejsce zdobyła Laura Barańska na Lubaszce.

W Finale zręczności powożenia z elementami maratonowymi pod patronatem prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego o nagrodę Volkswagen Group Polska niepokonany okazał się Bartłomiej Kwiatek z parą Sonet i Jack Daniell’s. W ten sposób został zwycięzcą Volkswagen Halowego Pucharu Polski.
Na drugim miejscu przejazd zakończył Jacek Kozłowski z Centurią i Mango, na trzecim zaś Stanisław Janik z Pegazusem i Pluto.

Andrzej Opłatek z klubu jeździeckiego Heaa Turek zdobywając 156 punktów został zwycięzcą Junior CAVALIADA Tour w sezonie 2013 / 2014. Opłatek trenuje z jednym z czołowych polskich zawodników Krzysztofem Ludwiczakiem, jest członkiem Kadry Narodowej Juniorów. Zarówno podczas Cavaliady organizowanej na Międzynarodowych Targach Poznańskie jak i w Lublinie pokazał fantastyczną formę zajmując wysokie pozycje w wynikach końcowych. Na swoich dwóch koniach – Light My Fire 7 i od niedawna dosiadanym El Campie, którego wcześniej obserwowaliśmy pod Łukaszem Kozą stale zdobywał dużą przewagę w rankingu. Różnica pomiędzy nim a drugim w rankingu – Adamem Grzegorzewskim wynosi 50 punktów.

Zdobywca drugiego miejsca Adam Grzegorzewski reprezentujący barwy Tuszyńskiego Klubu Jeździeckiego Garbówek trenuje pod okiem Andrzeja Głoskowskiego. W roku 2013 startował w Mistrzostwach Europy Kuców w Arezzo. Był złotym medalistą Mistrzostw Polski Kuców ze Strzegomia na koniu Kalahari Duke i zdobywcą pierwszego miejsca w Pucharze Polski Małych Koni na koniu Okarino. Na zawodach CAVALIADY junior ten startował na wałachu Okarino i ogierze Roxavel.

Na trzecim miejscu  uplasował się Franciszek Kowalczyk, który w sześciu konkursach zaliczanych do Junior CAVALIADA Tour rozgrywanych w Poznaniu, Lublinie i Warszawie zdobył 77 punktów. Kowalczyk jest najmłodszym zawodnikiem w rankingu CAVALIADY Juniorów. Podczas tegorocznych zawodów CSI4* na Woli w Poznaniu uplasował się na trzecim miejscu w Children Round. W ubiegłym roku brał udział w zawodach we Włoskiej miejscowości Arezzo, na których w konkursie dla dzieci zajął drugie miejsce. W tegorocznych zawodach w Lublinie zajął drugie miejsce w Rundzie Juniorskiej zdobywając punkty do rankingu Cavaliady.

Konkurs SPEED & MUSIC (Longines Rankings) pod patronatem Prezydenta Miasta st. Warszawy, o nagrodę Wechta wygrał Felix Hassmann na koniu Horse Gym's Kira. W tym cyklu zawodów CAVALIADA Tour wygrywa konkurs Speed and Music po raz drugi! W konkursie zaliczanym do rankingu Longines reprezentant Niemiec wygrał 25 000 złotych. Z czasem o dwie sekundy, na drugiej pozycji uplasował się Łotysz - Kristaps Neretnieks. Trzecie miejsce należało również do zawodnika z zagranicy - Gerfrieda Pucka z Austrii. Najlepszy Polak Łukasz Wasilewski na koniu Arakorn.

Podczas finałowego dnia Cavaliady odbył się także Konkurs– OSTATNIEJ SZANSY pod patronatem Prezesa Polskiego Związku Hodowców Koni, o nagrodę Targów RYBOMANIA wygrał Marek Lewicki.

Do konkursu w którym przeszkody były ustawione na wysokości 135 cm zgłosiło się trzech zawodników. Na drugim miejscu uplasował się Łukasz Wasilewski, a trzecie miejsce zajął Vladimir Beletskiy.

W najbardziej oczekiwanym, finałowym konkursie Grand Prix Warszawy, Finał Lec Pucharu Świata, Finał CAVALIADA Tour 2013/14, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz o nagrodę Prezesa PKO BANKU POLSKIEGO wygrał Ales Opatrny na koniu Zandiro
Parkur Grand Prix był trudnym, ponieważ do finałowej rozgrywki zakwalifikowało się tylko dwóch zawodników: Czech i młoda holenderska amazonka – Jody van Gerwen na wałachu Akord, która jednocześnie zdobyła drugie miejsce. Trzecią pozycję zajął Polak Łukasz Appel na koniu na wałachu Zarco.

W finale Pucharu Świata pierwsze miejsce wywalczył również Ales Opatrny.
 Drugie miejsce i przepustkę do Lyon zdobył Andrius Petrovas z Litwy. Trzecim reprezentantem Ligi Europy Centralnej w Finale Pucharu Świata jest Kristaps Neretnieks z Łotwy. W tym roku żaden Polak niestety się nie zakwalifikował.

Warszawska odsłona CAVALIADY zakończyła pucharowy cykl CAVALIADY Tour. W czołówce znalazł się również Ales Opatrny. W ten sposób Czech wyjedzie z Warszawy bogatszy o 45 tysięcy złotych. Za Grand Prix skasował on 25 tysięcy złotych, a za pierwsze miejsce w rankingu CAVALIADA tour – 20 tysięcy. Drugie miejsce w rankingu zajął Litwin Petrovas Andrius, a trzecie przebojowy Niemiec znany również publiczności CAVALIADY Poznań – Felix Hassmann. Tuż za podium znalazł się Andrzej Głoskowski,
ma071c1cd.jpg który jednak miał powód do zadowolenia. Zajmując czwartą pozycję jednocześnie okazał się najlepszym Polakiem CAVALIADA Tour, która była premiowana nagrodą rzeczową – Volkswagenem UP. Najlepszym zawodnikiem do 21 lat okazała się Zuzanna Gowin.
 Reprezentant Czech  wygrał pucharowy cykl CAVALIADA Tour oraz zajął pierwsze miejsce w rankingu Ligi Europy Centralnej.

Z kolei niedzielny poranny konkurs zaliczany do Junior CAVALIADA Tour wygrał Andrzej Opłatek, który zdobywając 156 punktów zdeklasował rywali. Różnica pomiędzy drugim w rankingu Adamem Grzegorzewskim wyniosła 50 punktów. Na trzecim miejscu  uplasował się Franciszek Kowalczyk.

Grand Prix Ujeżdżenia

Ostatni konkurs tegorocznego CAVALIADA Tour, konkurs Grand Prix Freestyle wygrała fenomenalna dresażystka Gabriela Jaworska – Mazur na wałachu Zimba, która uzyskała wynik 68.333%. Z wynikiem 67.750% przejazd ukończyła para debiutująca na zawodach Grand Prix, Anna Łukasik i Stella Pack Ganda. Na trzecim miejscu z wynikiem 66.750% uplasowała się weteranka Żaneta Skowrońska na Mystery.